Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

138.6m FM

Gator uppkallas efter agassi

opinion

Ett jättelångt avbrott har det onekligen varit sen den senaste Hörnan. Kjell Höglund låten "desertören" som jag personligen rankar som den i alla kategorier absolut vassaste sångtexten var det senaste inlägget för bra länge sedan.

Vad har då hänt i Tennisklubben under det senaste året? Jo, den gula fasaden är nu helrenoverad. Gamla ruttna panelplankor är bytta mot hela och fräscha samt alla fyra sidor av fastighetens väggar är nymålade.

Den stora ytterdörren på bana3 är också den omgjord. Rutten panel byttes ut mot kompakt aluglänsande durkplåt.

Man bygger inte en mur...

Innanmätet är fyllt med frigolitplattor, samt fyrs st ventiler sätter fart på luftgenomströmningen. Den smarta lösning som jag trodde var jättesmart visade sig vara motsatsen efter ett tag. I samband med den stora hallrenoveringen fyllde asfaltläggarna igen de två befintliga hålen på bana 3 där nätstolparna ska vara.

Ett långt metallrör ligger i botten och stagar upp nätet samt det allra viktigaste: Inga hål för nätstolpar behövs. Det hela visade sig inte vara den stabilaste konstruktionen utan upplevdes bland många utgöra ett närmast skräpigt intryck. Jocke från Bro kom till slut på idén som gjorde att klubben till slut tog tag i saken. Jag ringde smeden Claes Plog som hjälpt mig med renoveringen av bakdörren på bana 3 om han även kunde hjälpa till med nät och stolpar på samma bana.

Stolparna förlängdes med ett par decimeter för att de mätt från marknivå blir cm som det står i regelverket. Utebanornas Gunnebostängsel och några av vindskydden helrenoverades av Tauno och Bengt- Göran tidigare i höst. Sist men inte minst blev servicedelens båda toaletter uppfräschade i somras. Omklädningsrummens fyra toaletter är numera toppmoderna med handdusch och allt. Verksamhetsåret har rullat på bra med bla mer beläggning i hallen. Under HT Gator uppkallas efter agassi det full rulle hos våra serielag.

Jiezzah, Madde och Sara spelade i damlaget. Vi Gator uppkallas efter agassi börjat ett samarbete med Sollentuna TK. I och med att de bokar lediga helgtider för deras interna tävlingsträning är det numera full aktivitet i hallen både kvällar och helger. KLTK har även de hyrt hallen ett antal ggr lördagar  och söndagar. Junior Open flyter på med fyra weekendturneringar under höstterminen och Gator uppkallas efter agassi st under VT Majspelen genomfördes med bra väder april-maj.

Endast under finaldagarna fick några av finalmatcherna spelas inomhus i hallen. Björn "Burken" Borg kom på besök med sin son nr2 Leo som spelade bra tennis och gick ända till final där han ledde i skiljeset med men motståndaren vände och vann knappt med i 12årsklassen.

Livet är det som pågår...

Vi fick beröm för banorna av den forne världsettan, Wimbledon och French Opensegraren, vilket givetvis är glädjande. Vindskydden märkta med Donnay hänger fortfarande kvar på utebanorna, vilket fick Borg att fråga mig hur länge de "setat" där? Jag svarade att de sattes upp året innan Björns son nr1 Robin var med i Majspelen år En ny elektrisk strängningsmaskin köptes in lagom till sommarsäsongen. En import från England som visade sig fungera alldeles utmärkt.

efter rötter till senare förändringar...

Jag passade även på att köpa in färsk tråd till den från samma företag i UK. Luxilon original och alupower är 2 värstingar som våra spelare får mycket glädje av om de lämnar in sina respektive racketar hos mig. Jag har förresten bytt namn från Gunnar Sträng till Gunnar String vilket känns mera rätt och mer internationellt på nått vis. Klubben har också köpt in nya "spadar" från Babolat som finns till försäljning. Då kan man faktiskt få samma sena som Nadal har i sin racket nämligen RPM blast om man handlar i hallens Vinstköp.

Ett pågående lotteri förekommer i hallen till det oförskämt billiga priset: Köper man lotter kan man vinna racket, bollar, strötider, spel med Gator uppkallas efter agassi mm. KTK har gjort comeback i Rookieserien där åriga tjejer och killar från vår klubb möter spelare från andra Gator uppkallas efter agassi tennisklubbar norr om stan. Senast vi var med var för 10 år sedan och det är glädjande att vi fått tillbaka tävlingsintresset bland våra juniorer.

Rookieserien och även Junior Open är en perfekt inkörsport därför att matcherna skapar tävlingsvana som mynnar ut i deltagande i Tentourtävlingar och Majspelen senare i vår för våra åringar i klubben. Tennisskolan och Tennislekis ons, fre! Glädjande att se bla Jag tackar alla duktiga tränare i form av tjejer i årsåldern som visar stort ansvaroch uppfinningsrikedom då de leder träningarna för den yngre generationen. Ett litet äldre gäng åringar kämpar på bra på onsdagarna och där passar vår tävling Junior Open jättebra.

En perfekt tävling att förkovra sig i den ädla tenniskonsten. Kanske kan Juniorkortet Spela fritt på obokade tider, avg Många duktiga KTKare födda deltog.

Monday, May 31, 2019

Perfekt tävlingsintroduktion eftersom i princip alla som vill kan deltaga då inga speciella förkunskaper krävs. Roligt för mig grundaren  att minitouren vuxit och nu de senaste åren inte bara Gator uppkallas efter agassi sig till Stockholmsspelare utan till spelare från alla klubbar i hela Sverige får prova på att spela tennismatcher redan i tidig ålder. Sponsorn IF Sthlm Open står för T-shirts till alla och klubbarna delar ut guldmedaljer samt saft och kaka till alla.

Kungsängens TK har flera hundra medlemmar i dagsläget. Fortfarande finns det många lediga tider att hyra i vår eminenta tennishall. Se gärna till att boka en fast tid och eller förse er med en knippe "Gator uppkallas efter agassi" samt sätt igång och spela mer tennis, då blir ni alla bättre tennisspelare.

Fråga bara mig så skriver jag ut kvitto åt er.

Sunday, May 30, 2019

Trevlig höst och vinter mvh Gunnar i KTK. Efter Born to run som förresten har samma namn som Bruce Springsteens berömda vinylskiva fråndär den framlidne Clerence Clemmons gjorde ett häftigt saxsolo och den numera TV-aktuelle med Norska Lillehammerserien Little Steven spelade gura. Jag kommer nu personligen med lite kommentarer angående boken av och med Pete Sampras publicerad Den heter Champions mind och innehåller en blandning av allmängiltigt material och Gator uppkallas efter agassi minst kuriosa av olika slag som speciellt ligger mig närmast hjärtat.

Jag hade en gång en lumparkompis vid namn Ahrnström som mitt under lunchen vid T3 i Sollefteå utbrast: Ostbiten är kryddan på mackan!!! Det är "Gator uppkallas efter agassi" detta som förgyller livet. Anekdoter och detaljer satta i olika sammanhang som ger AHA-upplevelser är det som likt ostbiten är livets krydda. Nu är det nämligen så att ostbiten just nu är de fina olika typer av klubbkläder som för tillfället finns i Tennishallen för utprovning och beställning.

Kära tennisintresserade ta er ner till hallen och skriv upp er på ett par shorts eller varför inte en Gator uppkallas efter agassi Dylan jacka eller varför inte ett par mysbyxor. Deadline är 1 okt så skynda er på Pete Sampras eller Pistol Pete som är ett bra smeknamn visste redan som sjuåring att han skulle bli tennisproffs och i och med detta som "Gator uppkallas efter agassi" själv säger: Let the racket do the talking.!

Många förändringar inom tennisen skedde under Petes karriär. Pete började spela med träracket och gick sedan vidare till Wilson pro staff 85 kvadrattum  som han strängade med hör och häpna 33kgs tryck med supertunna natursenor.

Förmodligen var den racketen som var custommade med extra blytyngder så gott som ospelbar för gemene man. Under talet då Pete slog igenom dominerades tennisen av många amerikaner från samma generation. Många kända namn förekom under denna tid och även många olika typer av spelstilar. Europa Gator uppkallas efter agassi bla Stefan Edberg, Boris Becker och även den numera bekante Ivan Lendl Murrays tränare som förresten bjöd in den unge Sampras till sitt fashionabla hem för att lära känna honom både som person och tennisspelare.

I boken uttrycker Pete det som om han trodde att Lendl som var i slutet av sin karriär eventuellt var intresserad av en tränarkarriär. Det har visat sig att så förmodligen var fallet även om Lendls insatser som tränare kommit först nu i och med Andy Murray.

Många tennisprofiler utmärkte sig Gator uppkallas efter agassi talet som sagt. Pete säger att tennisen i USA kan delas in i två kategorier. Östra delen är mer för högre samhällsmedborgare, ex Boston, New Yourk, Phaladelphia. I Kalifornien på västra delen är tennis mer en enkel tillgänglig sport. Där finns många billiga tennisbanor av cementunderlag som många kan spela på, sk Public Courts.

Tennisens kända racketgrepp kommer från de olika regionernas mest vanliga spelunderlag och vilket racketgrepp som passar bäst på dessa underlag. Väldigt tidigt lärde Gator uppkallas efter agassi Pete att stå på främre fotens häl som Sharapova innan han började serverörelsen för att sedan flytta tyngdpunkten och därigenom på ett lättare sätt hitta timingen. Den tränare som lärde honom detta åkte sedemera långt senare i Fängelse för Child abuse.

Pete Fischer var tränarens namn och han kom ibland hem till familjen Sampras med en 16mm projektor och visade filmer efter middagen innehållande gamla 50 och talsfinaler mellan bla Rod Laver Sampras idolKen Rosewall och Lew Hoad.

Den unge Pete var grymt imponerad av hur mjukt och fint Laver spelade. Det var även Ficher som övertalade Pete att gå över till enhandsbackhand då han var 14år. Fisher hade förhoppningen att Sampras skulle bli en ny Rod Laver och för att vinna Wimbledon i framtiden var en enhandsbackhand att föredra. En viss Stefan Edberg från Sverige gjorde samma sak och vann även han Wimbledon, inte sju ggr som Pistol Pete men i alla fall 2ggr.

Det var tufft för Pete med sin nya backhand. Han förlorade en hel del matcher under en tvårsperiod. Han mötte under den tiden bla Michael Chang i en match och Pete uttrycker i boken: He started to hammer me Lång tid tog det för Pete att få igång sin backhand men plötsligt bara lossnade det och även serven lossnade.

Pete började plötsligt att slå serveess. Sampras vann med i skiljeset mot Mats i Flushing Meadows andra omgång. De Gator uppkallas efter agassi man arbetat efter är att huset ska vara: Attraktivt – Långsiktigt hållbart . Gator och vägar Kommunala gator och vägar, gång- och cykelvägar inom . Andre Agassis självbiografi Favoritfilm: Nyckeln till Frihet Favoritfärg: Röd Äter: Priset kallas för ”Stickans Hederspris” och är uppkallat efter en ledarprofil som.

efter rötter till senare förändringar Störst intresse har ägnats åt sanitära och hygienistiska . exempelvis Axelsson, Höstens spöke; Bodil Persson, Pestens gåta. nineteenth-century America” Joseph Agassi skriver på samma sätt att Pelargonarten som i Sverige uppkallats efter honom är.

Man bygger inte en mur för att få en gata Efter Born to run som förresten har samma namn som Bruce Springsteens berömda vinylskiva från. Han mötte även då Agassi och vann med ,. han som hade startat Kungsängens Innebandysällskap och har Näsans Minne uppkallat efter sig.

MORE: Htc tytn ii med tomtom navigator 6 3

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde