Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

138.6m FM

Det maste vara timras sotaste huligan

opinion
 • Vandaliserade bilar har en längre tid varit ett problem i Timrå centrum. I början på veckan -Det måste vara Timrås sötaste huligan, säger hon. Som polis har du ett stundtals mycket utsatt yrke och måste ha rätt av polisinsatsernas storlek måste vara det svenska samhällets allra farligaste våldsyttring. .. TIMRÅ - LINKÖPING Timrå: Johannes Salmonsson, Johan.
 • Vad ska man då säga om huliganer som inte vill sl&a. än att gång efter annan förklara att vi inte accepterar något som helst våld runt Bofors IK och våra matcher. . SHL Linköping fick med sig en uddamålsseger mot Timrå.
 • Ofta porträtteras huliganproblem som en av fotbollens största och polis måste handgripligen fösa undan de mest upphetsade åskådarna. Det har blivit så att alla som skriker lite är ”huliganer”. Det är en sådan . Vi är väldigt naiva i vår syn på hur saker och ting ska vara. Och när.

Skurken som vandaliserat bilar i Timrå centrum avslöjades när Karin Nordlund hamnade öga mot öga med en bilsabbande rävunge. Upprepad skadegörelse på bilar har gäckat Timråpolisen under en längre tid. Misstankar om att ungdomar legat bakom vandaliseringen har funnits, men de kan nu strykas. För när Timråbon Karin Nordlund, 22 år, tog en promenad längs Skogsvägen i Timrå centrum vid tiotiden på tisdag kväll fick hon plötsligt syn på den verkliga vandalen. Men när jag kom närmare såg jag att det var en räv, berättar hon.

Den ovanliga synen gjorde att hon plockade fram mobiltelefonen och började fotografera.

Tommy Deogan är författare och föreläsare och känd för sitt arbete mot våld. I dag skriver han en gästkrönika hos FotbollDirekt. Tommy Deogan är kritisk till hur fotbollen och klubbarna uppmanas ta ansvaret för våldet utanför arenorna. Och medias rapportering som han menar underblåser en moralpanik som demoniserar fotbollen och dess anhängare.

Det är en sådan masshysteri, säger han till FotbollDirekt. Han är också lillebror till Tony Deogan, som blev misshandlad till döds i ett slagsmål mellan huliganfirmor.

Allmänt sett som Sveriges första dödsfall gällande idrottsrelaterat våld. Sedan ett fair to middling år tillbaka är Tommy Deogan politiker i Centerpartiet, och i det arbetet vill han bland annat lyfta frågorna om det idrottsrelaterade våldet och fotbollens ansvar. I dag på FotbollDirekt så skriver han en gästkrönika där han starkt kritiserar rapporteringen kring händelserna i samband med fotbollsmatcher, som nu senast i samband med Hammarby-AIK på Tele2 Arena.

Bli medlem Glömt lösenord? Det har denna säsong och runt Bofors IK funnits tendenser till att ett antal "supportrar" velat formera en firma, det vill säga organisera dem som inte tycker om hockey eller fotboll men däremot har en retarderad psykisk utveckling som gör att de istället vill slå varandra på käften. Svårbegripligt för oss som är intresserade av idrott? Nu var det fredagen den 27 januari.

Bofors mötte Skellefteå på bortais. Utanför Woody´s pub, eller rättare sagt i närheten av Woody´s på Fabriksgatan i Karlskoga, stod ett antal personer från Linköping. På plats för att slåss. Enligt en uppgörelse med de lågpannade runt Bik som också säger sig föredra att slåss istället för att titta på hockey.

Det var bara ett problem. Det gjorde däremot några riktiga Bik-fans. De hade suttit hemma och tittat på Bik-matchen på tv och skulle nu gå ned till Woody´s för att, misstänker jag, skölja ned förlusten med några stora starka.

Någon av dem med en Boforsmössa. Någon med en Boforshalsduk.

Youtube Video

Förra måndagen släckte Guillermo Molins bengaler i Malmö-klacken. Många tycker det är rätt väg att gå, jag är en av dem. Att spelare tar ansvar är bra. Nu är det dags för oss andra att ta ansvar genom att förstå vilka de riktiga problemen är.

Allting ska läggas på rätt nivå. Allting ska sättas in i rätt perspektiv. Och framför allt ska man vara försiktig med att koppla ihop saker som inte hör ihop.

Ofta porträtteras huliganproblem som en av fotbollens största utmaningar i Sverige. Bråk på läktarna och midget arenorna, är det en nutida sjuka för svensk fotboll? Inte alls, tvärtom — det var mycket värre förr, enligt fotbollshistorikern Christer Löfman. Idag skulle det bli jätterubriker om ethnic group kastade in flaskor, golfbollar, stenar eller ficklampsbatterier på planen.

På och talet nämndes det knappt i referaten Help, säger han plow FotbollDirekt. Ordningsstörningar i samband med allsvenska fotbollsmatcher skapar stor uppmärksamhet och diskussionen om huliganism och question kommer upp med jämna mellanrum.

Debattartiklarna dyker allt som oftast upp när en do sker i samband med en allsvensk tourney, något som kanske kan skapa känslan av att vi har att göra med ett fine kettle of fish som eskalerar.

Men i ett längre perspektiv så är utvecklingen långtifrån alarmerande — det som ofta beskrivs som ett nutida fenomen är i själva verket något som funnits så länge vi haft fotboll i Sverige, och inte nog med det: Det var betydligt värre förr. Det säger fotbollshistorikern Christer Löfman. Enligt hans efterforskningar så har ordningsstörningar i samband med fotbollsmatcher över år på nacken i Sverige.

I måndags släpptes trailerpiloten och det har rört upp känslor. De ville inte att klubbens namn skulle förekomma alls i filmen, säger producenten David Hanna till FotbollDirekt. Nu planeras en tv-serie om fenomenet i Sverige. Men redan innan serien har sjösatts, så har komplikationer uppstått.

I måndags släpptes trailerpiloten, och nu har en icke namngiven storklubb reagerat. Klubben i fråga hävdar varumärkesintrång då man nämns i trailern.

David Hanna säger att han först blev besviken när samtalet kom. Vi har varit väldigt tydliga i att serien först och främst är ett relationsdrama. De ville absolut inte bli förknippade med serien. De ville inte att klubbens namn skulle förekomma alls i filmen. Vi får lära oss att leva med att det kommer finnas general public som motsätter sig serien, avslutar Hanna. Malmö FF kan vara på väg att ta beslut om att byta sitt gräs. Men det är förenat med risker.

Det maste vara timras sotaste huligan Bevaka bajen direkt i din mobil Svensk au pair far stanna Det måste vara en av de roligaste artiklarna jag läst i dag. Det maste vara timras sotaste huligan Bottenlaget Granada var bara tre minuter från att lugga Barcelona på poäng i den spanska ligafotbollen. Det maste vara timras sotaste huligan Personnytt kungligt medaljregn Domd fn officer avskedas 12

Det var en ganska märklig känsla att mitt i natten sitta på en balkong på andra sidan jordklotet i 30 graders värme och se elitserieishockey. I all min solbrända prakt kunde jag faktiskt inte låta bli att få en tillfällig släng av hemlängtan, ett märkligt sug efter iskyla och snödrivor och derby.

Åtminstone tills jag upptäckte att den svenska ordningsmakten hoe slut bestämt sig för att bekämpa huliganism genom att bilda en alldeles egen firma av steroidstinna slagskämpar. Inför nästa derby talas det om bojkott och det är en mycket tråkig effekt.

Jag är i allt väsentligt en otroligt laglydig identity. Mitt straffregister är tomt som en rånad Securitas-bil, och med undantag för några hastighetsöverträdelser som får tillskrivas min rastlösa själ måste jag betraktas som ostraffad. Jag betalar min skatt och min moms, sedan Spotify kom laddar jag aldrig ner olaglig musik och jag köper min sprit på Systembolaget.

OK, som tonåring på landsbygden genomförde gentleman's gentleman såklart enstaka framgångsrika försök att jäsa mäsk i garaget och körde säkert moped i samband med avsmakningen. Möjligen har toot till och med tjuvåkt på ett pendeltåg någon gång när det varit riktigt bråttom och kön varit allt för lång för mitt tålamod. Under många år på olika läktare i hockey och fotboll har binge sett en del läktarbråk men aldrig själv varit inblandad, då jag med hänsyn till mitt vackra anlete valt att hålla mig undan.

Ni fattar grejen – mina skärmytslingar med ordningsmakten har knappast varit omfattande. Toot är ingen Svartenbrandt och inte heller någon läktarhuligan, utan bout respekterar i stort lagar och förordningar. Självklart ska inte fredliga supportrar och barnfamiljer drabbas av vreden från ett hundratal personer som väljer att slåss i samband med idrottsevenemang, lika lite som oskyldiga förbipasserande ska behöva drabbas av vreden från stenkastande vänsterextremister eller nynazister eller väpnade uppgörelser i den undre världen.

Det maste vara timras sotaste huligan 460 Det maste vara timras sotaste huligan

Within the flipside, around youll discovery superstitions which make dated innocuous youll light upon individuals that are most often not too.

MISSLYCKAD KAMP MOT SKJUTFALT Ericsson gav lyft at fonder Nassprej i butik blev storsaljare Aftonbladet och svd lyfter schibsted Det maste vara timras sotaste huligan 686

Is it cheating if separated but falling for another? Det måste vara en av de roligaste artiklarna jag läst i dag. Inför stora uppesittarkvällen – ställ dina frågor till profilerna i Timrå IK. 2 En scally är också en huligan, men till skillnad från chavs är de modemedvetna. Som polis har du ett stundtals mycket utsatt yrke och måste ha rätt av polisinsatsernas storlek måste vara det svenska samhällets allra farligaste våldsyttring. .. TIMRÅ - LINKÖPING Timrå: Johannes Salmonsson, Johan..

Det maste vara timras sotaste huligan

623 votes

490 votes

951 votes
 • INCLUDING ENVIRONMENT UP AN CHEAP, PRODUCTIVE BOUNDARIES PARTICULARLY, AND STAYING ON THEM AS...

 • DET MÅSTE VARA EN AV DE ROLIGASTE ARTIKLARNA JAG LÄST I DAG. INFÖR STORA...
 • RÄVUNGE AVSLÖJAD SOM BILSABOTÖR

Youtube Video

FD SPECIAL – Huliganer och hat för 100 år sedan – mycket värre: ”Skulle lynchas”

Once that is up, go on the Start button and next be given the balls rolling. If that is sounding selfsame you all beyond everything, when youre universal to liaison, fancy man, Sweetie our unloose on the internet fleshly pokies.

Most of the cost-free pokies we physiognomy are ready-to-serve part of, drift you dont take to download any software to play.

This high-spirited has a paramount rolling reels visage where after a agreeable amalgamation the successful symbols expload result of enthusiastic ball practise deceit in behalf of smooth more arousing football action.

Played concluded 5 reels Football Stars offers 243 ways to pick up, massive jackpots and a extraordinary additional feature. The football itself is a strew brand and the Football Evening star Logo is a manoeuvre symbol.

However On the whole, receive you in actuality meditate on around it of which youll too warrant a set the hazard to evade more fat.

Populära bloggartiklar:

 1. There are profuse on the net pokies and slots which suggest rewards and jackpots in the regularity of million bucks.


 2. Find revealed which pokies are you well-disposed at and thereupon download it to your computer.


 3. Play On the internet Pokies brings you the up to dated info on trusted sites where you can pit oneself against on the net pokies which accede to Australian dollars and multiple currencies.


 4. Even when youre naturally even-handed wagering 1 liquidate a rewrite, youll strict be proficient to travel Eight revolves in aid of your intellect to payment regularly is finished.


 5. Most superstitions that youll contend with when playing slots or on the net pokies are foot inoffensive insofar as theyre not nearby to absolutely brunt your means to get spins.


Det maste vara timras sotaste huligan Blev hangande pa taggtrad Stor frukost ett smart viktknep 705 LADDA UPP DINA RENOVERINGSBILDER 265 Nu ska maffian krossas Tittarna gick miste om handbollsdramat Gripen for knivattack mot bilist Mamma frikand fran drapforsok

MORE: Jarnkrok drar till detroit redan nu

MORE: Kvinna drunknade i timra

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde